Pulmapäev on üks kauneimaid päevi elus. Kõige tähtsam on see abiellujatele, kuid samas on sugulased-lähedased samuti selle päeva lummuses. Pulmapäeval peetakse erinevaid kõnesid.

 

Sissejuhatav pulmakõne

 

Pidades pulma mittetraditsioonilises paigas, nagu kodutalu, merekallas, esimene kohtumispaik või muu koht, peetakse harilikult enne ametlikku tseremooniat lähedase sugulase poolt nn päeva sissejuhatav kõne. See on lühike, kuid viib kohalolijad piduliku meeleolu lainele. Kogunetakse ja nii suured kui väikesed peolised saavad aimu, et midagi tähtsat on algamas😊

Kogunemisjärgne sissejuhatav pulmakõne peaks olema positiivne, veidi nostalgiline ja tutvustama pruuti ja peigmeest. Eriti sel puhul, kui juhtumisi üks abiellujatest on välismaalane. Sissejuhatavas kõnes saab tuua välja armastuse ja tunnete tähtsuse. Noorpaari nõusolekul võib selles rääkida nende kohtumisloo. Vältida tuleks kaheti mõistetavaid väljendeid nagu: ärgu olgu te päevades äikest, ärgu sattugu te teele karisid, hoiduge tormituultest jne. Need väljendid on emotsioonilised, kuid tuntud tõde on see, et ükski abielu ei kulge vaid pühaderõõmuna. Paratamatult tuleb elus ette eespool mainitud tundehetki, kuid sel kaunil päeval tuleks negatiivsetest sõnadest hoiduda. Sissejuhatav kõne võiks lõppeda kauni pulmasalmiga, näiteks: „Armastada – see on anda, anda endast parim. Armastada – see on leida, leida teisest parim.“

Või hoopis: „Nii lihtne on laul, laul sinust ja minust. Nii lihtne on laul. Kuid – laul teist on laul armastusest.“

 

Tseremoonial peab kõne paaripanija.

 

Tegu võib olla nii ilmaliku kui kirikliku tseremooniaga. See pulmakõne on korduv, sest paaripanijad kohendavad oma tekste erinevate abiellujate vanuse, pere olukorra või ka mitmekordse abiellumise korral. Siiski on see pulmakõne päeva üks tähtsamaid, sest kulmineerub abielutõotusega.

 

Pruutpaari pulmakõne ja tõotuse andmine

 

Pulmades on hakanud juurduma paarilisele tõotuse andmine. See on juba pruutpaari pulmakõne vaid teineteisele.

Pärast pidulikku tseremooniat jätkub päev noorpaari soovil kas suure uhke pulmapeoga või piduliku koosviibimisega kõige lähedasemate keskel.


Peolauakõne

 

Mõlemal puhul peetakse siiski peolauas kõne pruutpaari auks. Neid kõnesid võib olla mitmeid, arvestades ürituse pikkust ja kohta. Näiteks vanemate või ristivanemate, samuti sugulaste või oma laste poolt. Rahvusvahelise pulma puhul saab luua omamoodi traditsiooni ja pidada pulmakõnesid erinevates keeltes. Variante on palju.

 

Edukas pulmakõne pidamine – peamised tähelepanekud

 

Kõne olgu positiivne ja ärgu riivaku kellegi tundeid. Kogu pulmapäev jäägu meelde  rõõmsa sündmusena. Pulmavanema olemasolul annab tema märku, millal keegi oma pulmakõne noorpaarile peab. Samuti on abiellujatel võimalus läbi omapoolse tänu-pulmakõne avaldada austust kõigile, kes nende tähtsa päeva kauniks muutsid. Rohkete külaliste korral jääb ju puudu ajast sugulaste ja sõpradega omavahel pikemalt suhelda. Erinevad pulmakõned olgu positiivsed, mitte väga pikad – nii 5 kuni 7 minutit ja kõlagu antud hetkes tähtsaima kõnena.

 

Anu Laarmann

www.kirjutamisteenus.ee juhataja

Võtke ühendust!